STATUT FUNDACJI SCIENCE WATCH POLSKA
I. Postanowienia ogólne
- Fundacja Science Watch Polska, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Joannę Grubę, zwaną dalej Fundatorką, aktem notarialnym sporządzonym przez Dorotę Sułkowską w Kancelarii Notarialnej w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 26, w dniu 29 października 2019 r. Fundacja działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 ze zm.) oraz niniejszego statutu.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Fundacja ustanowiona zostaje na czas nieokreślony.
- Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami zgodnie z prawem RP.
- Siedzibą Fundacji jest miasto Gliwice w województwie śląskim.
- Fundacja może tworzyć oddziały oraz inne jednostki organizacyjne w kraju i za granicą, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa polskiego lub państwa trzeciego.
- Fundacja może posługiwać się skrótami SWP lub FSWP.
II. Cele Fundacji
Celami Fundacji są:
- Działalność prospołeczna na rzecz jawności i etyki w postępowaniach administracyjnych w nauce i oświacie oraz innych organach administracji państwowej.
- Pomoc osobom mobbingowanym oraz pokrzywdzonym pracującym w obszarze nauki i edukacji.
- Działalność naukowa, badawcza i wdrożeniowa.
- Działalność wydawnicza.
- Działalność szkoleniowa (organizowanie i prowadzenie kursów, szkoleń, warsztatów, sympozjów, konferencji, seminariów, debat itd.).
- Współpraca międzynarodowa w zakresie nauki, edukacji, kultury, sztuki, wzmacniania demokracji, wspierania równouprawnienia.
- Działalność na rzecz praw człowieka oraz swobód obywatelskich.
- Działalność charytatywna.
- Współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi, osobami fizycznymi i instytucjami państwowymi.
- Działalność legislacyjna i lobbingowa.
III. Formy realizacji celów statutowych
- Cele statutowe Fundacji realizowane są poprzez nieodpłatną działalność pożytku publicznego w następującym zakresie: >>ZOBACZ<<
- Cele statutowe Fundacji realizowane są poprzez odpłatną działalność pożytku publicznego w następującym zakresie: >>ZOBACZ<<
- Cele statutowe Fundacji realizowane są poprzez działalność gospodarczą w następującym zakresie: >>ZOBACZ<<
- W zakresie przewidzianym stosownymi regulacjami prawnymi Fundacja może powodować wszczęcie postępowań i reprezentować jednostki przed krajowymi i międzynarodowymi organami sądowymi, administracyjnymi i społecznymi, a także wstępować do tych postępowań w charakterze przedstawiciela społecznego oraz podejmować inne działania prawne.
- Fundacja może organizować jednostki terenowe lub zadaniowe. Do zarządzania pracą jednostki terenowej lub zadaniowej Zarząd może powołać w drodze uchwały osobę odpowiedzialną za reprezentowanie i prowadzenie spraw na danym terenie lub w zakresie danego zadnia.
- Zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
IV. Organy Fundacji
- Organami Fundacji są Zarząd Fundacji i Komisja rewizyjna.
- Fundator może być członkiem Zarządu Fundacji.
V. Zarząd Fundacji
- Zarząd jest naczelnym organem Fundacji, który kieruje jej działalnością.
- Zarząd Fundacji składa się z od 1 do 5 osób w tym Prezesa
- Prezesa i skład Zarządu powołuje Fundator na czas nieokreślony.
- Fundator może odwołać w dowolnym czasie członka Zarządu. Ponadto członkostwo w Zarządzie może ustać w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa, utraty przez członka Zarządu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz praw publicznych lub w przypadku śmierci Członka Zarządu.
- Prezes i Członkowie Zarządu mają wyłączny dostęp do rachunków bankowych Fundacji i mogą dokonywać operacji finansowych.
- Zarząd sprawuje nadzór nad majątkiem Fundacji.
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i wyznacza jej strategiczne cele, zadania oraz plany działalności.
- Zarząd uchwala, zatwierdza i realizuje akty wewnętrzne Fundacji.
- Zarząd przyjmuje darowizny, spadki i zapisy.
- Zarząd tworzy oraz znosi jednostki organizacyjne Fundacji.
- Zarząd sporządza roczne sprawozdania z działalności Fundacji, roczne sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
- Posiedzenia Zarządu odbywają co najmniej raz w roku.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej dwóch członków Zarządu.
- Członków Zarządu Fundacji w celu rozszerzenia składu Zarządu lub na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję, powołuje swą decyzją Fundator.
- Zarząd Fundacji kieruje jej działalnością oraz reprezentuje Fundację na zewnątrz. Do reprezentacji Fundacji na zewnątrz uprawniony jest każdy Członek Zarządu.
- Członkom Zarządu Fundacji przysługuje zwrot udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach Zarządu i reprezentacją Fundacji, w tym zwrot kosztów podróży.
- Zarząd Fundacji może powołać i odwołać uchwałą dodatkowe organy doradcze Fundacji, np. Radę Fundacji.
- W razie śmierci lub utraty zdolności do czynności prawnych Fundatora, jego kompetencje w zakresie powoływania i odwoływania członków Zarządu przysługują członkom Zarządu Fundacji.
- Członkowie zarządu nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
VI. Komisja rewizyjna
- Komisja rewizyjna fundacji składa się z 2 do 5 osób, w tym przewodniczącego i zastępców przewodniczącego.
- Przewodniczącego i zastępców przewodniczącego komisji rewizyjnej powołuje Fundator na czas nieokreślony.
- Fundator może odwołać w dowolnym czasie przewodniczącego i zastępców przewodniczącego komisji rewizyjnej. Ponadto członkostwo w komisji rewizyjnej może ustać w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa, utraty przez członka komisji rewizyjnej pełnej zdolności do czynności prawnych oraz praw publicznych lub w przypadku śmierci członka komisji rewizyjnej.
- Komisja rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad jej działalnością. Członkowie komisji rewizyjnej nie podlegają zarządowi w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej.
- Komisja rewizyjna spotyka się na zebraniach zwoływanych nie rzadziej niż raz do roku.
- Członkowie komisji rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach zarządu fundacji z głosem doradczym.
- Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą być członkami zarządu fundacji, ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Członkami komisji rewizyjnej nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Członkowie komisji rewizyjnej pełnią swoje funkcje społecznie.
- Dla wykonywania swoich funkcji i zadań komisja rewizyjna, w tym każdy z jej członków ma prawo wglądu w bieżącą działalność fundacji, poprzez:
a. żądanie od zarządu fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów i innych materiałów dotyczących działalności fundacji,
b. żądanie od członków zarządu i pracowników fundacji sprawozdań i wyjaśnień w zakresie wszelkich dziedzin działalności fundacji,
c. dokonywanie rewizji majątku fundacji i kontroli finansowej, w tym sposobów wydatkowania środków finansowych.
- Uchwały komisji rewizyjnej podejmowane są zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, przy obecności co najmniej połowy jego członków. W przypadku równej ilości głosów decydujący jest głos przewodniczącego.
VII. Majątek Fundacji
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski i dochody Fundacji, pochodzące z:
- darowizn, spadków, zapisów, subwencji,
- odsetek bankowych,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
- grantów i projektów krajowych i zagranicznych,
- dotacji i subwencji osób prawnych oraz jednostek nieposiadających osobowości prawnej,
- dotacji budżetowych,
- funduszy przekazywanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej,
- dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego oraz praw majątkowych,
- dochodów z działalności odpłatnej pożytku publicznego.
- dochodów z działalności gospodarczej,
- organizowania kongresów, konferencji naukowych i innych form szkoleń,
oraz kwota 1000 zł przeznaczona na działalność gospodarczą zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
- Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów statutowych Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- Nadwyżkę przychodów nad kosztami przeznacza się na działalność pożytku publicznego.
VIII. Zmiany statutu Fundacji
- Zmiany statutu są dopuszczalne i mogą dotyczyć wszystkich jego postanowień.
- Zmiany statutu uchwala Fundator.
IX. Likwidacja Fundacji
- Fundacja ulega likwidacji w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji.
- Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd Fundacji w wyniku jednomyślnej uchwały.